Cesty za opravami historických dřevostaveb: kostel ve Velinách
Čtvrtek, 01. září 2011 |
Mezi obcemi Holice a Borohrádek se rozkládá starodávná obec Veliny, jejíž dominantou je kostel sv. Mikuláše z roku 1752, který společně se sousední márnicí a zvonicí tvoří unikátní soubor památek lidové architektury. Všechny stavby jsou roubené se šindelovými střechami. Z vybavení jednolodního kostela je zajímavý oltář, který pochází z roku 1903; oltář je vyzdoben sochou svatého Mikuláše. Přilehlá márnice pravděpodobně pochází z roku 1750. Nalezla se zde zajímavost v podobě tzv. „josefínské" rakve pocházející z 80. let 15. století. U kostela stojí krásná dřevěná zvonice osmiúhelníkového půdorysu s nízkou kamennou podezdívkou.Oprava kostela coby historické dřevostavby
Interiér kostela si můžete prohlédnout, když si návštěvu domluvíte s obecním úřadem. Na vlastní oči je možné také přitom nahlédnout pod ruce šikovným pracovníkům, kteří opravují roubení. Kostel se totiž rekonstruuje; práce provádí Dřevozpracující družstvo, které provozuje Podorlický skanzen Krňovice. Opravy (nové trámy) jsou z dubu, stejně jako byly dubové staré původní roubené stěny kostela. Nové trámy se pečlivě přitesávají a vkládají mezi staré poškozené trámy. Spáry se vymazávají tak jako u všech historických staveb tradičně hliněnou mazaninou. Nové trámy nechají řemeslníci přirozeně ztmavnout a po nějakém čase se jejich povrch napustí lněnou fermeží.
Kostel má i novou dřevěnou věž
Věž kostela se také kompletně předělávala. Původní byla snesena a vyrobila se podle ní přesná kopie. Celá věž je vyrobená ze smrkového dřeva a to včetně cibule. Vrchní část věže vyčnívající nad střechu je oplechovaná mědí. Část věže zapuštěná ve střeše pak sedí na konstrukci stropních trámů a krovu z měkkého borového a smrkového dřeva.